piątek, 21 maja 2021

Kastety

 kastet

Poniższy wpis przedstawia zestaw różnych kastetów, w zmyśle jako propozycję zachęcającą do wykorzystania atutu Mistrz Oręża (Weapon Master). Alternatywnie zamiast kastetów można wykorzystać: lewaka, garotę lub kusarigamę.

Kastet (w Polsce dawniej zwany również: szpadryną) – broń obuchowa, używana w walce wręcz. Ma formę zespojonych ze sobą pierścieni zakładanych na palce. Zazwyczaj jest odlewana z metalu (głównie ze stali), ale współcześnie produkuje się także kastety z tworzyw sztucznych w celu zredukowania ich wagi i oszukiwania wykrywaczy metalu.

Kastet służy do zwiększenia siły ciosu. Niewielka twarda powierzchnia kastetu styka się przy uderzeniu z ciałem przeciwnika, co potęguje uszkodzenia tkanek i zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia kości. Wyjątkowo silny cios wymierzony w głowę może zabić. 

Kastet wywodzi się ze starożytnego Rzymu (caestus) i początkowo pełnił funkcję rękawicy-ochraniacza na ręce wyrabianej ze skóry i metalowych ćwieków. Gladiatorzy używali go podczas walk pięściarskich. W przeciwieństwie do współczesnych rękawic bokserskich, które mają za zadanie wytłumić siłę uderzenia, caestus był używany do zwiększenia obrażeń zadawanych przeciwnikowi.

Zła sława kastetu wzięła się z tego, że był wykorzystywany głównie przez przestępców (bywał m. in. przydatny włamywaczom i złodziejom samochodów do rozbijania szyb) oraz w brutalnych walkach ulicznych. Szczególnie niebezpieczną jego odmianą jest wersja zwieńczona  kolcami. 

Istnieją także kastety z nożem (broń obuchowo-sieczna). Takie kasteto-noże miały pojawić się na wyposażeniu amerykańskiej armii pod koniec I Wojny Światowej, ale nie zdążono wyprodukować ich przed jej końcem. Jednak co się odwlecze to nie uciecze − wygrzebano je z magazynów przy okazji II Wojny Światowej i przekazano elitarnym jednostkom − rangersom i spadochroniarzom. Jednak nie zyskały uznania: okazały się źle wyważone, a cienkie ostrze często pękało na styku z rękojeścią. II Wojna Światowa nie miała charakteru wojny okopowej, której istotnym elementem były bezpośrednie starcia wręcz, więc ich zastosowanie było sporadyczne, a przechowywanie, ze względu na niestandardowe gabaryty, było problematyczne. Dodatkowo mosiądz, z którego  produkowano je, był drogim surowcem o ograniczonej dostępności. Ostatecznie planiści wojenni postawili na bardziej uniwersalne noże bojowe. Niemniej kasteto-noże były wykorzystywane przez żołnierzy innych armii, m. in. brytyjskiej i niemieckiej.

Z kolei na przełomie XIX i XX w. francuskie gangi używały kastetu 3 w 1 (kastet, nóż i rewolwer). Tę broń pod koniec lat 60-tych XIX w. zaprojektował i opatentował Louis Dolne. Nazywano ją Apacz. Nazwa pochodziła od francuskich gangów, które według opinii publicznej były równie dzikie i nieokiełznane, co plemię amerykańskich Apaczów. Ponoć z podobnych wynalazków korzystali brytyjscy komandosi podczas II Wojny Światowej.

W Polsce na posiadanie kastetu wymagane jest zezwolenie. Ponadto kastet jest traktowany przez prawo karne jako tak zwane niebezpieczne narzędzie, a za udział w bójce z użyciem niebezpiecznego narzędzia grozi kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do 8 lat.


Kastet

Obrażenia: 1k4 (obuchowe lub kłute)

Właściwości: lekki (light)

Specjalne:

Nokaut: Cel trafiony krytycznie kastetem musi wykonać rzut obronny na Kondycję o ST 8+premia z biegłości i Siły atakującego lub będzie nieprzytomny (unconscious). Jeśli cel został trafiony krytycznie niemagicznym kastetem, a jest odporny na niemagiczne obrażenia, cel ma ułatwienie w ww. rzucie obronnym. Analogicznie, jeśli cel jest niepodatny na niemagiczne obrażenia, automatycznie odnosi sukces w ww. rzuciem obronnym. Cel odzyska przytomność, gdy otrzyma obrażenia, stworzenie odniesie sukces w teście Mądrości (Medycyna) o ST oblanego przez cel rzutu obronnego lub będzie cel będzie nieprzytomny przez czas odpowiadający krótkiemu odpoczynkowi.

Opcjonalnie: Cel po nieudanym rzucie obronnym nie jest nieprzytomny (unconscious) możesz, a ogłuszony (stunned) lub obezwładniony (incapacitated). Dodatkowo cel, aby zakończyć stan może na koniec każdej swojej tury powtarzać nieudany rzut obronny.

Poręczny: Stworzenie uzbrojone w kastet może wykonywać ataki bronią dwuręczną.

Opcjonalnie: Ataki bronią dwuręczną przez stworzenie uzbrojone w kastet są wykonywane z utrudnieniem.

Cena: 2 sz.


Kasteto-nóż

Obrażenia: 1k4 (obuchowe lub kłute; kastet) lub 1k4 (kłute; nóż)

Właściwości: lekki (light)

Specjalne:

Nokaut. Jak wyżej.

Szybki cios. Stworzenie uzbrojone w kasteto-nóż po wykonaniu ataku nożem, może wykorzystać akcję dodatkową do wykonania ataku kastetem. W przypadku trafienia kastetem, stworzenie nie dolicza premii z Siły do obrażeń.

Cena: 15 sz.


Apacz

Obrażenia: 1k4 (obuchowe lub kłute; kastet) lub 1k4 (kłute; nóż) lub 1k4 (kłute; rewolwer)

Właściwości: lekki (light), amunicja (ammunition) (6 pocisków w bębenku; rewolwer)

Zasięg (rewolwer): 6/12 m (20/40 stóp; 4/8pól)

Specjalne:

Nokaut i Szybki cios. Jak wyżej.

Rozkładany. Rozłożenie noża wymaga akcji dodatkowej, a rewolweru akcji. Złożenie noża wymaga akcji darmowej, a rewolweru akcji dodatkowej.

Łamliwy (nóż). W przypadku uzyskania naturalnej "1" (krytyczne pudło) na kości w teście ataku nożem, ostrze łamie się

Ładowanie (rewolwer). Po wystrzeleniu pocisku rewolwer automatycznie obraca bębenek i o ile w komorze znajduje się pocisk broń jest gotowa do ponownego użycia. Po wystrzeleniu wszystkich 6 pocisków, ponowne wyciągnięcie i załadowanie bębenka rewolweru wymaga 1 minuty.

Cena: 300 sz i dodatkowo 1 sz za 1 pocisk.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tej notce?