sobota, 29 maja 2021

Tygrysi pazur

W języku hindi tygrysi pazur to bagh nakh. Tę broń można uznać za dalekiego kuzyna kastetu. Używali jej głównie skrytobójcy i złodzieje działający na Półwyspie Indyjskim. Bagh nakh składa się z dwóch pierścieni zakładanych na kciuk i mały palec, pomiędzy którymi na metalowym stelażu kryje się od 3 do 5 ostrzy (pazurów). Zdarzało się, że dla niepoznaki pierścienie były zdobione i wysadzone klejnotami. Istniały również wersje z jednym lub dwoma zakrzywionymi ostrzami służącymi do dźgnięć. 

Bagh nakh jest najbardziej kojarzony z XVII-wiecznym hinduskim wojownikiem i twórcą Imperium Marathów − Śiwadźim, który walczył przeciw islamskiej ekspansji i represjom wobec wyznawców hinduizmu. W 1659 r. spotkał się na osobności z generałem sułtanatu Bidźapur, Afzalem Khanem. Śiwadźi przeczuwał podstęp, więc pod ubraniem miał kolczugę, a na ręce ukryty bagh nakh. Obaj przywódcy objęli się tradycyjnym pozdrowieniem i zaczęli się... mordować. Sporne jest ustalenie kto zaczął, jednak wiemy jaki był efekt tych "zapasów". Katar (sztylet do pchnięć) Khana nie przebił kolczugi Śiwadźiego, a w odpowiedzi Śiwadźi chwycił przeciwnika za rękę i ukrytym bagh nakhem, niczym tygrys wbił pazury w ciało przewiewnika, zadając mu śmiertelne rany. W następstwie doszło do bitwy pod Pratapgarh, pomiędzy siłami Śiwadźiego i wojskami sułtanatu Bidźapur, zakończonej triumfem oddziałów tego pierwszego, który został okrzyknięty bohaterem.

Z kolei z czasów kolonialnych pochodzą brytyjskie relacje opisujące walki pijanych zapaśników uzbrojonych w tę broń, którzy ku uciesze publiczności, rozszarpywali się na strzępy.

Współcześnie bywa wykorzystywany przez młode dziewczyny do samoobrony.

 

Tygrysi pazur

Obrażenia: 1k4 (cięte)

Właściwości: finezyjny (finesse), lekki (light)

Specjalne:

Wykrwawienie. Cel trafiony krytycznie bagh nakh musi wykonać rzut obronny na Kondycję o ST 8+premia z biegłości i Siły lub Zręczności atakującego (w zależności od tego, która premia została doliczona do trafienia przez atakującego) lub zadana mu rana zacznie obficie krwawić i na początku swojej tury będzie otrzymywał ilość obrażeń ciętych równych ilości premii z biegłości atakującego. Cel przestanie się wykrwawić jeśli jego rana zostanie skutecznie opatrzona, co wymaga sukcesu w teście Mądrości (Medycyna) o ST równej ST oblanego wcześniej rzutu obronnego lub cel odzyska punkty wytrzymałości dzięki magicznemu leczeniu (m. in. zaklęcie  lub mikstura).

Opcjonalnie: Nieudany rzut obronny cel może powtarzać na koniec każdej swojej tury.

Poręczny: Stworzenie uzbrojone w bagh nakh może wykonywać ataki bronią dwuręczną. Opcjonalnie: Ataki wykonywane bronią dwuręczną przez postać uzbrojoną w bagh nakh są wykonywane z utrudnieniem.

Cena: 5 sz.

 

Tygrysi pazur z nożem

Obrażenia: 1k4 (cięte; bagh nakh) lub 1k4 (kłute; nóż)

Właściwości: finezyjny (finesse), lekki (light)

Specjalne:

Wykrwawienie. Jak wyżej.

Szybki cios. Stworzenie uzbrojone w bagh nakh z nożem po wykonaniu ataku nożem, może wykorzystać akcję dodatkową do wykonania ataku bagh nakh. W przypadku trafienia bagh nakh, stworzenie nie dolicza premii z Siły (lub Zręczności) do obrażeń.

Cena: 25 sz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tej notce?