wtorek, 1 czerwca 2021

Urumi

Po tygrysim pazurze, przedstawiam kolejną broń z Półwyspu Indyjskiego. Urumi to nietypowy miecz wywodzący się z regionu Kerela. Z jego rękojeści, zamiast klasycznego ostrza, wychodzi jedna lub kilka (niektóre źródła podają, że nawet kilkanaście) wstęg z giętkiej ostrej stali o długości od 50 do 150 cm i szerokości ok. 2,5 cm. Broń jest łatwa do ukrycia, ponieważ można ją zwinąć w rulon lub nosić owiniętą wokół pasa. Chociaż wygląda dość niepozornie, jest uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych broni wykorzystywanych w tradycyjnych indyjskich sztukach walki kalarip-payattu. Jej używanie wymaga dobrej koordynacji ruchowej i koncentracji, ponieważ w przypadku błędu jej dzierżyciel sam może doznać poważnych obrażeń. Chociaż okrężne ruchy elastycznej klingi tworzą wokół władającego tą bronią "bańkę" ochronną i umożliwiają zaatakowanie przeciwnika znajdującego się nawet za jego plecami, słabą stroną tego oręża jest utrudniona kontrola nad ostrzami w momencie wyprowadzania ataku. Aby bezpiecznie posługiwać się urumi należy najpierw, za pomocą kolistych obrotów gibkich ostrzy wokół własnego ciała, wprowadzić je w odpowiednio szybki ruch. Każde nagle spowolnienie może okazać się bardzo niebezpieczne dla szermierza, ponieważ klinga niemal cały czas jest prowadzona blisko czułych części ciała takich jak głowa i szyja. Dlatego istotne jest utrzymywanie tempa obrotów. W każdym razie nauka władania tą bronią była zarezerwowana wyłącznie dla najlepszych wojowników.

Chociaż gorący i wilgotny klimat subkontynentu indyjskiego nie sprzyja używaniu pancerzy, warto nadmienić, że urumi nie jest w stanie zagrozić ciężkopancerzonemu przeciwnikowi.

W lokalnym folklorze nadal żywa jest legenda opowiadająca o tym jak jeden mężczyzna za pomocą urumi zdołał zabić 9 przeciwników jednym ciosem, co świadczy o niezwykłej skuteczności tego oręża w walce z wieloma wrogami. 

Na jednym z for internetowych  miłośników noży natknąłem się na nagranie z testowania niskobudżetowego (ze stalowej taśmy do palet) treningowego  urumi. Ten sam użytkownik dokonał również porównania skuteczności urumi (tępego), maczety i bata w "konfrontacji" z dynią.

 

Obrażenia: 1k8 (cięte)

Właściwości. finezyjny (finesse), dalekosiężny (reach).

Specjalne:

Wirujący atak. Dzierżący urumi może wykonać jeden test ataku przeciwko wszystkim stworzeniom znajdującym się w promieniu 1,5 m (5 stóp; 1 pola) wokół niego. Każdy trafiony cel otrzymuje 1k8 obrażeń.

Opcjonalnie: Wirujący atak jest wykonywany z utrudnieniem, ale ataki wymierzone w dzierżącego urumi są wykonywane z utrudnieniem do początku jego następnej tury.

Oplątanie. Dzierżący urumi może wykonać atak niezadający obrażeń. W przypadku trafienia cel jest pochwycony (grappled). Pochwycony cel otrzymuje na początku swojej rundy ilość obrażeń odpowiadający premii z biegłości atakującego. Cel otrzymuje analogiczną ilość obrażeń w przypadku nieudanej próby oswobodzenia się.

Hałas. Stworzenie, które skupia się na zaklęciu w momencie, gdy rozpocznie swoją turę znajdując się w zasięgu urumi musi wykonać test koncentracji o ST 10.

Krytyczne pudło. W przypadku krytycznego pudła dzierżyciel urumi otrzymuje ilość obrażeń odpowiadającą jego premii z Siły lub Zręczności (w zależności od tego o jaką cechę był oparty atak).

Cena: 20 sz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tej notce?