niedziela, 6 czerwca 2021

D-Day

77 lat temu, w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 r. rozpoczęła się operacja Overlord, czyli aliancka inwazja na Francję, która miała otworzyć drugi front w Europie. Jako pierwsi do walki zostali wrzuceni spadochroniarze, którzy pod osłoną nocy zostali zrzuceni nad Normandią, aby w jak największym stopniu osłabić niemiecką obronę wybrzeża i tym samym ułatwić zadanie piechocie, która miała wylądować z samego rana na plażach.

Jeżeli ktoś oglądał rekonstrukcję tych wydarzeń przedstawioną w serialu Kompania Braci, mógł odnieść mylne wrażenie, że pierwsze zadanie przed którym stanął Winters − uciszenie niemieckiej artylerii, która ostrzeliwała plaże Utah, było szybką i wyznaczoną ad hoc misją.

Chociaż wojenna rzeczywistość dość brutalnie zweryfikowała plany aliantów i desant spadochroniarzy przebiegł dość chaotycznie, jednak poszczególne jednostki miały wyznaczone zadania. Dla Wintersa zaskoczeniem było to, że musiał objąć dowództwo nad kompanią E, ponieważ zaginął porucznik Meehan (później okazało się, że jego samolot został zestrzelony i zginął wraz z całą załogą). Jednak był do tego dobrze przygotowany. Wszakże nie bez powodu Sobel próbował "wykolegować" go, obawiając się, że ten przejmie kompanię E. Sama potyczka w okolicach dworu Brecourt trwała mniej więcej 3 godziny (ok. 8:30-11:30) od momentu otrzymania przez Wintersa rozkazu ucieszenia baterii niemieckiej artylerii, a nie około kwadransa jak pokazano to w serialu. Z drugiej strony ciężko wymagać od serialu, którego odcinek trwa niecałą godzinę, aby wiernie i z detalami odwzorował kilkugodzinne starcie.

Za przeprowadzenie tego ataku Winters otrzymał z rąk generała Bradleya Krzyż za wybitną służbę, a samo zniszczenie baterii pozostaje do dziś podręcznikowym przykładem natarcia na umocnionego przeciwnika.

Poniżej zostawiam statblocki dla Wintersa i spadochroniarzy. Wcześniej mieliście okazję poznać sanitariusza Eugene'a Roe. Możecie sami spróbować swoich sił w zdobywaniu baterii albo wykorzystać jako NPCów, którzy zagubili się podczas Nocy nad Nocami i zawitali do multiwersum D&D


 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tej notce?