poniedziałek, 27 grudnia 2021

Cudowne pochwy

Spokojnie, niniejsza notka nie będzie miała charakteru ginekologiczno-pornograficznego, lecz będzie dotyczyć futerałów na ostrza, które w zależności od wielkości znajdują się przy pasie, na plecach, na udzie, na łydce, czy nawet w bucie. Pochwa może być wykonana ze skóry, tkaniny, jak również z metalu.

Podręczniki i gracze zazwyczaj skupiają się zdobywaniu coraz lepszych broni. Niemniej nie tylko oręż może mieć interesujące właściwości i wywoływać przydatne efekty.

 

Działanie

Aktywowanie magicznej mocy pochwy wymaga wypowiedzenia tajemnego hasła / magicznej formuły (En garde! Zaraza! Niech stanie się światłość!). Efekt trwa 1 minutę (10 rund). Z mocy można skorzystać raz dziennie i moc regeneruje się każdego dnia o świcie. Wszystkie pochwy, z wyjątkiem pochwy pojemności i inicjatywy, wymagają zestrojenia do używania mocy w nich drzemiącej (moce tych dwóch przedmiotów działają przez cały czas, gdy postać ma je przy sobie). Poza pochwą pojemności, która może pomieścić każde ostrze pozostałe pasują na określony typ broni (np. sejmitar, dwuręczny miecz). 


Pomysł na przygodę

Możliwe, że magiczna pochwa nie została stworzona przez utalentowanego rzemieślnika lub zaklęta przez czarodzieja, lecz po prostu przesiąknęła magią ostrza, które się w niej kiedyś znajdowało. Być może pochwa została opatrzona rodowym herbem, runicznymi inskrypcjami lub innym oznaczeniem sugerującym do kogo należała ta broń lub przez kogo została wykuta. Może w tym orężem związana jest jakaś legenda, klątwa lub historia o bitwie, o losach której przesądziła. Poznanie jego historii i poszukiwanie mitycznej broni to dobry temat na wątek poboczny kampanii.

 

dagger scabbard

1. Pochwa pojemności (powszechna)

Na pierwszy rzut oka ta pochwa wygląda jak mogłaby pomieścić tylko sztylet, lecz w rzeczywistości zmieści się w niej dowolne ostrze z dwuręcznym mieczem włącznie.

 

2. Pochwa inicjatywy (powszechna)

Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od zwykłej pochwy, jednak dobywanie z niej ostrza jest niezwykle szybkie. Postać uzyskuje premię +2 do inicjatywy, gdy dobywa broń z pochwy.

Większa pochwa inicjatywy (rzadka)

Zamiast premii +2 do inicjatywy postać uzyskuje ułatwienie w testach inicjatywy.

 

3. Mistyczna pochwa (powszechna)

Po aktywowaniu mocy broń znajdująca się w niej zostanie napełniona magiczną mocą. Niemagiczna broń jest traktowana jako broń magiczna.

Większa mistyczna pochwa (niespotykana, rzadka, bardzo rzadka)

Jak wyżej i dodatkowo broń uzyskuje premię +1, +2, +3 do testów ataków i obrażeń.

 

4. Płomienna / Lodowa / Porażenia pochwa (powszechna)

Po aktywowaniu mocy ostrze broni znajdującej się w tej pochwie staje się gorące, zimne lub razi wyładowaniami elektrycznymi, co oznacza, że broń zadaje 1 dodatkowe obrażenie do ognia, zima lub elektryczności.

Większa płomienna / lodowa / porażenia pochwa (niespotykana / rzadka)

Zamiast premii +1 do obrażeń, dodatkowe obrażenia wynoszą 1k6 / 2k6.

 

5. Pochwa jasności (niespotykana)

Po aktywowaniu mocy broń znajdująca się w niej zacznie świecić jasnym światłem. Broń znajdzie się pod wpływem zaklęcia światło (light) i dodatkowo będzie zadawać 1 obrażenie od światłości (radiant).

Większa pochwa jasności (rzadka)

Jak wyżej, ale broń będzie zadawać 1k6 obrażeń od światłości (radiant) i dodatkowo cel trafiony krytycznie zostanie oślepiony (blinded) i ogłuchły (deafened) do końca swojej następnej tury.

 

6. Wampiryczna pochwa (niespotykana)

Po aktywowaniu mocy tej pochwy broń zostaje napełniona negatywną siłą, która wysysa energię życiową z przeciwników. Jeśli atakujący trafi cel odzyska 1 PW (lub jeśli ma komplet PW wówczas uzyskuje 1 tymczasowy PW). Efekt nie dotyczy ataków, których celem są nieumarli i konstrukty.

 

7. Szermiercza pochwa (niespotykana)

Po aktywowaniu mocy tej pochwy broń pomaga jej dzierżycielowi w wyprowadzaniu kontr. Jeżeli przeciwnik znajdujący się w promieniu 1,5 m nie trafi atakiem wręcz bronią, dzierżyciel broni może wykorzystać reakcję, aby wykonać atak wręcz bronią.

 

8. Pochwa ostrości (niespotykana)

Po aktywowaniu mocy broń znajdująca się w niej staje się ostrzejsza. Jeżeli podczas testu ataku na kości wypadnie naturalna "19" i wystarczy to do trafienia celu, to wówczas takie trafienie jest taktowane jako trafienie krytyczne.

Większa pochwa ostrości (rzadka)

Jak wyżej i dodatkowo przy trafieniu krytycznym broń zadaje dodatkowo 1k8 obrażeń (takich samych jak broń, np. rapier zada dodatkowe obrażenia kłute, a sejmitar - cięte).

 

9. Błogosławiona pochwa (niespotykana)

Po aktywowaniu mocy broń znajdująca się w niej podwyższa morale stworzenia dzierżącego broń. Dzierżący broń uzyskuje premię +1 do trafienia błogosławioną bronią i dodatkowo ułatwienie w rzutach obronnych przeciwko efektom strachu.

Większa błogosławiona pochwa (rzadka)

Zamiast premii +1 atakujący do każdego wyniku testu ataku błogosławioną bronią dolicza 1k4, a zamiast ułatwienia do rzutów obronnych na przeciwko efektom strachu, stworzenie uzyskuje niepodatność na efekty strachu.

 

10. Pochwa szybkości (rzadka)

Po aktywowaniu mocy tej pochwy dzierżyciel przyspieszonej broni wyprowadza wiele bardzo szybkich ciosów. Stworzenie może wykorzystać akcję dodatkową, aby wykonać atak bronią. W przypadku trafienia nie dolicza się premii z cechy (Siły/Zręczności) do obrażeń.

 

11. Toksyczna pochwa (rzadka)

Po aktywowaniu mocy broń znajdująca się w tej pochwie staje się przesiąknięta osłabiającym jadem. Trafiona postać musi wykonać rzut obronny na Kondycję o ST 12 lub na 1 minutę (10 tur) zostanie zatruta (poisoned) i otrzyma 1 obrażenie od trucizny. Zatrute stworzenie może powtarzać rzut obronny na koniec swojej tury.

Większa toksyczna pochwa (bardzo rzadka)

Trafiona cel musi wykonać rzut obronny na Kondycję o ST 15 lub na 1 minutę (10 tur) zostanie zatruty (poisoned) i jego Siła (lub inna cecha określona przy tworzeniu pochwy) zostanie zmniejszona 1 punkt.

 

12. Pochwa zagłady (rzadka)

Po aktywowaniu mocy tej pochwy broń zostaje napełniona negatywną energią, która  deprymuje przeciwników. Cel trafiony bronią musi wykonać rzut obronny na Mądrość o ST 12 lub przez 1 minutę (10 tur) będzie mieć karę -1 do testów ataku i rzutów obronnych na Mądrość. Cel może powtarzać rzut obronny na koniec każdej swojej tury.

Większa pochwa zagłady (bardzo rzadka)

Cel trafiony bronią musi wykonać rzut obronny na Mądrość o ST 15 lub przez 1 minutę (10 tur) będzie mieć utrudnienie do testów ataku i rzutów obronnych na Mądrość. Cel może powtarzać rzut obronny na koniec każdej swojej tury.

 

13. Pochwa wyniszczenia (legendarna)

Pochwa jest wypełniona negatywną energią wysysająca esencję życiową z żyjących. Cel trafiony bronią musi wykonać rzut obronny na Kondycję o ST 15 lub uzyska +1 poziom wyczerpania. 

Scabbards

3 komentarze:

 1. Rozumiem, że te pochwy działają tylko na miecze/noże - i poza pochwą pojemności tylko na określony rozmiar?

  OdpowiedzUsuń
 2. @Adeptus
  Zwróciłeś uwagę na kwestię, o której myślałem, a zapomniałem opisać. Tylko pochwa pojemności jest uniwersalna - może pełnić rolę "futerału" zarówno dla sztyletu, katany, jak i dwuręcznego miecza. Natomiast pozostałe miały być stworzone pod konkretny rodzaj broni (tzn. pochwa od sejmitaru nie będzie nadawać się do krótkiego miecza). Zapomniałem uzupełnić notkę o kwestię tego, że niekiedy zwykła niemagiczna pochwa przesiąknęła magiczną aurą broni, która się znajdowała w niej i dlatego teraz można postać może pokusić się o odszukanie tego ostrza.
  PS: Fajnie, że udało Ci się uporać z problemami z komentarzami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiadomość testowa,
  XOXO

  OdpowiedzUsuń

Co sądzisz o tej notce?