środa, 1 września 2021

Haladie

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest haladie, obusieczny sztylet składający się z dwóch zakrzywionych ostrzy (o długości ok. 22 cm każde) osadzonych po przeciwległych stronach jednej rękojeści wykonanej z drewna, metalu, rogu lub kości słoniowej. Krawędź ostrza mogła być gładka lub ząbkowana.

Pochodzenie

Broń ta była używana przez indyjskich wojowników z klanów Radźputów i wykorzystywano ją w starciach na bliski kontakt, zarówno jako broń kłującą, jak i sieczną. Haladie pełnił również rolę przedmiotu ceremonialnego. Pochodzenie tego oręża jest trudne do ustalenia, ale wiadomo, że poza Indiami był znany na terenach Syrii i broń tego typu znaleziono na terenie Sudanu.

Modyfikacje

Niektóre wersje haladie miały z jednej strony rękojeści osłonę na dłoń, która mogła pełnić role kastetu lub mogła służyć do parowania ciosów. Jeszcze inne haladie miały osadzone na tej osłonie trzecie ostrze.

Haladie with 3 blades

 Castlevania

O krok dalej poszli twórcy Castlevanii, w której można było eksterminować przeciwników mającym cztery ostrza haladie-krzyżem, którym miotało się jak czakramem.

Gwiezdne Wojny

Bardziej futurystyczną i większą wersją tej broni władał Darth Maul. Obustronny miecz świetlny powstał, ponieważ Zabrak nie był wstanie pokonać za pomocą konwencjonalnego miecza Mistrza Jedi, Siolo Ur Manki. Ostatecznie zwyciężył podstępem, aktywując drugie ostrze.

- Jedno ostrze ma swoje ograniczenia, Mistrzu, zarówno w ataku, jak i obronie. Dlatego możliwość walki dwoma końcami ma dla mnie sens − wyjaśnił Darth Sidiousowi dlaczego korzysta z nietypowego oręża.

Darth Maul Lightstaff

Edytorski sztylet

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Podczas redagowania tekstu można wywołać podwójny sztylet za pomocą następującej kombinacji klawiszy: ALT + 0135. Z kolei kombinacja ALT + 134 wywoła zwykły sztylet. Efekt będzie zależał od zastosowanej czcionki. Zresztą spróbujcie sami.

***

Haladie

Obrażenia: 1k4 / 1k4 (kłute)

Właściwości: finezyjny (finnese), lekki (light)

Specjalne:

Podwójny atak. Postać w swojej turze używając akcji dodatkowej (bonus action) może wykonać atak drugim końcem broni, tak jakby postać walczyła dwiema broniami i wykonywała atak bronią trzymaną w drugiej dłoni.

Większe Haladie (opcjonalnie)

Ostrza tej wersji broni są dłuższe i należy traktować je jako dwa krótkie miecze zadające po 1k6 obrażeń kłutych. 

2 komentarze:

  1. Masz jakieś informacje, czy w praktyce takie podwójne bronie dawały jakąś przewagę walczącemu, czy stanowiły jedynie ozdobną ciekawostkę?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znalazłem konkretnych informacji nt. walki tą bronią. Mogę się domyślać, że parowanie ciosów tą bronią było łatwiejsze (zwłaszcza jeśli broń miała osłonę na palce). Poza tym jeśli jedno ostrze złamało się to zawsze pozostawało drugie ;)

    OdpowiedzUsuń

Co sądzisz o tej notce?