środa, 21 kwietnia 2021

Laska Wiecznomłokosa

 

Laska Wiecznomłokosa

Chociaż stworzenie tego przedmiotu przypisuje się Sheogorathowi, jednak pewne wskazówki świadczą o tym, że mógł być dziełem Namiry, daedrycznej Pani Rozkładu i Bogini Mroku.

Ten przeklęty kostur z figurkami kilku młokosów umieszczonych na szczycie samoczynnie przyzywa stadko czterech przyjaznych młokosów wokół dzierżyciela. Zabicie któregoś z nich automatycznie przyzywa kolejne. Odłożenie laski nie kończy efektu, a właściciel jest skazany na ostracyzm ze względu na to, że przywoływane daedry wydzielają nieprzyjemny zapach (którym sam przesiąka do szpiku kości). Klątwa przechodzi na każdego kto świadomie posiadł tę Laskę. Dlatego, aby pozbyć się klątwy należy przekazać Laskę osobie, która ją zechce lub zanieść do miejsca, w którym została stworzona (jaskinia Darkfathom), co może być niezwykle problematyczne dla postaci przebywającej w Zapomnianych Krainach ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niemniej podobno zastosowanie potężnej magii może pomóc w przełamaniu klątwy.

Klątwę (zestrojenie) aktywuje odczytanie na głos wyrytych na Lasce run oznaczających słowo "nonsens" w języku daedr (aby odczytać to słowo należy zastosować zaklęcie Rozumienie języków (Comprehend languages).

 

Laska Wiecznomłokosa

(broń prosta − drąg, legendarna, przeklęta, wymaga zestrojenia)

Obrażenia: 1k6 (obuchowe)

Właściwości: półtoraręczny (versatile; 1k8)

Magiczne:

 • Umagicznienie +1. Laska zapewnia premię +1 do testów ataku i obrażeń.
 • Odporność na fetor. Postać staje się odporna na negatywne efekty wywołane nieprzyjemnymi zapachami, takie jak np. zaklęcie Śmierdząca chmura (Stinking cloud) lub cecha potworów Fetor (Stench).
 • Słabe powonienie. Węch postaci został przytępiony, więc ma ona utrudnienie w testach Mądrości (Percepcji) opartych na powonieniu.
 • Mucha w smole. Szybkość postaci została zredukowana o 5 stóp (1,5 m / 1 pole).
 • Śmierdziele. Wokół postaci pojawiają się 4 młokosy. Stworzenia nie słuchają poleceń właściciela Laski i są zajęte zabawami ze sobą, ale wiernie podążają za jej właścicielem i przestaną być neutralne jeśli zostaną zaatakowane lub gdy ktoś zaatakuje dzierżyciela Laski. Zabity młokos rozpływa się w powietrzu, ale po 1 godzinie pojawia się ponownie. Aby odgrywać młokosy wykorzystaj statystyki Troglodyty (Troglodyte; SW 1/4) z następującymi zmianami:

             - stworzenie jest czartem (fiend) a nie humanoidem, 

            - stworzenie nie ma właściwości Wrażliwość na światło słoneczne (Sunlight Sensitivity) i atak wielokrotny (Multiattack).

 • Ten-zapach-za-mną-chodzi-nie-mogę-się-uwolnić. Wokół postaci unosi się bardzo nieprzyjemny zapach, którego nie da się usunąć w żaden (konwencjonalny lubi magiczny) sposób. W związku z tym postać ma utrudnienie w testach Charyzmy. Niemniej w przypadku stworzeń, które wydzielają nieprzyjemny zapach, postać ma ułatwienie w tych testach. Zapach zostaje również po odstrojeniu z tym magicznym przedmiotem (patrz niżej).

Odstrojenie. Aby pozbyć się tej przeklętej Laski i uciążliwego towarzystwa młokosów należy użyć zaklęcia Zdjęcie klątwy (Remove curse). Jednak mimo to smród po daedrycznych czartach pozostanie z postacią. nawet po odstrojeniu się od Laski. Aby go usunąć należy użyć zaklęcia Większe przywrócenie (Greater restoration).

Potężniejsi Śmierdziele (opcjonalnie). Jeżeli Laska Wiecznomłokosa, mimo swoich wad, przypadnie do gustu graczowi (zwłaszcza jeśli prowadzisz sesję dla jednej osoby lub małej drużyny) i nie będzie chciał się z nią rozstawać, poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które sprawią, że młokosy przyzywane mocą Laski będą rosnąć w siłę wraz z rozwojem postaci. Młokosy:

 • otrzymują ilość dodatkowych pości życia odpowiadającą poziomowi właściciela Laski,
 • korzystają z takiej samej premii z biegłości, co właściciel Laski,
 • uzyskują dodatkowy atak na 4. poziomie (drugi) i 8. poziomie (trzeci) właściciela Laski,
 • na 4. i 16. poziomie właściciela Laski uzyskują premię +2 do Siły,
 • na 8. i 19. poziomie właściciela Laski uzyskują premię +2 do Kondycji,
 • na 12. poziomie właściciela Laski uzyskują +2 do Zręczności.


Pomysły na wykorzystanie podczas kampanii

Śmierdzący interes. Drużyna może kupić w okazyjnej cenie magiczny kostur od podejrzanie wyglądającego (i pachnącego) osobnika, sprawiającego wrażenie bycia bezdomnym pijaczkiem. 
Śmierdząca nagroda. W okolicznym miasteczku odbywa sie festiwal magiczny. Jedną z atrakcji jest konkurs magicznych sztuczek. Nagrodą jest tajemnicza magiczna laska. 
Śmierdzący hazard. Jedna z postaci ma niesamowitą passę podczas hazardowej rozgrywki. Wartość nagrody jest tak znaczna, że współgracz proponuje w rozliczeniu magiczny kostur. Zapaszek zamiast smrodku? Skoro nie można pozbyć się zapachu, to może można przynajmniej go zmienić na bardziej znośny (przyjemny)? 
Kwartet egzotyczny. Chociaż młokosy nie są zbyt bystre, jednak może uda się nauczyć je jakiś sztuczek, aby zarobić na pokazach nietypowych monstrów? Byle tylko na świeżym powietrzu i dużej scenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Laska Wiecznomłokosa Oblivion


Ciekawostki

Młokosy to niezbyt inteligentna forma niższych daedr, które są tylko słabymi i tchórzliwymi sługami potężniejszych stworzeń. Dlatego młokosy są często spotykanymi przeciwnikami w pobliżu daedrycznych ruin. Niemniej w Morrowindzie można natknąć się na dwa przyjazne Młokosy.

Pełzacz

Pełzacz (Creeper). Pierwszy z nich jest kupcem rezydującym w Posiadłości Ghorak w Calderze. Ma aż 5.000 septimów i kupuje prawie wszystko z wyjątkiem składników alchemicznych, książek, ubrań, narzędzi i przedmiotów dających światło. Zawsze kupuje i sprzedaje towary wg ich pełnej wartości (drugim jest krab-kupiec, który znajduje się na kompletnym zadupiu, gdzieś na Wybrzeżu Azury. Chociaż ma 10.000 septimów lepsze interesy można zrobić z Pełzaczem i kupcami z Caldery), ale nie da się okraść (próba kradzieży spowoduje jedynie otwarcie okna dialogowego). Poza tym Młokos ma kompletnie wywalone na mieszkających tam orków. Nie zareaguje nawet jeżeli zostaną zabici.

Pecunia non olet. W wieży Gildii Magów w Calderze znajduje się profesjonalny zestaw alchemiczny, który można "pożyczyć". U lokalnych kupców można nabyć podstawowe i tanie składniki alchemiczne, aby rozpocząć produkcję mikstur dla Pełzacza, który kupi każdą i dobrze zapłaci bez względu na właściwości eliksiru (wraz z rozwojem Inteligencji i umiejętności Alchemia można tworzyć coraz lepsze i droższe wywary). W ten sposób szybko można dorobić się fortuny.

Ktoś więcej? Możliwe, że Pełzacz to tak naprawdę Barbas, ogar towarzyszący Clavicusowi Złośliwemu. W Oblivionie Barbas przyznał, że przez jakiś czas był Młokosem, który robił biznesy z orkami.

Inspiracja. Protoplastą Pełzacza był znajomy jednego z twórców Morrowinda, Marka Nelsona, który podczas produkcji gry był bezrobotnym bębniarzem. Właśnie dlatego w jednej ze ścieżek dialogowych Pełzacz mówi: Nie chcę pracować. Chcę walić w bęben. (to fragment piosenki Todda Rundgrena Bang The Drum All Day z 1982 r.).

Chciwiec. Drugim przyjaznym Młokosem jest Chciwiec przebywający w Ald Daedroth, ruinach opanowanych przez kultystów Sheogoratha, którym serwuje drinki z sujammy. W angielskiej wersji gry Chciwiec występuje jako Lustidrike. Jego imię stanowi grę słów powstałą z norweskiego zwrotu Lyst i drikke, który znaczy mniej więcej "mam ochotę się napić".

Lustidrike

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tej notce?