piątek, 21 stycznia 2022

Pawęże ochrony przed pociskami

Jakiś czas temu przygotowałem konwersję z D&D 3e nieobecnych w D&D 5e puklerzy i pawęży i przy okazji pokusiłem się o dodanie dwóch dodatkowych atutów oraz zasad domowych wiążących biegłość w pancerzu z biegłością w tarczach. Z kolei tym razem przedstawiam zestaw trzech magicznych (w tym jednej przeklętej) pawęży, które wg mechaniki D&D 5e są standardowymi tarczami (tj. bazowo zapewniają +2 do KP).

Jeśli ktoś nie wie co to jest pawęż to podpowiadam: to ciężka tarcza w kształcie prostokąta lub trapezu o wysokości ok. 100-120 cm, wykonana z drewna obitego blachą lub skórą i pokryte ozdobnymi malowidłami. Jej nazwa pochodzi od włoskiego miasta Pawia, gdzie tarcza miała pojawić się w przywieziona przez najemnych rycerzy walczących w szeregach zakonu krzyżackiego.

Na ogół miała pasy do przenoszenia, a pośrodku dość duży imacz (uchwyt) do chwytu oburęcznego. Jej dolna krawędź często zaopatrzona była w ostrogi pozwalające na osadzenie jej w ziemi. Pawęż niekiedy miała także w górnej części wycięcie (wizjer), ułatwiające użycie kuszy. W mniejszej i lżejszej odmianie stosowanej dla jazdy miewała  wycięcie ułatwiające użycie kopii. Pawęże straciły rację bytu wraz z rozwojem broni palnej w XVI w.

 

Pawęż ochrony przed pociskami

tarcza, bardzo rzadka

Na tej pawęży widnieje malowidło przedstawiające pięść trzymającą złamaną strzałę. Wiele wskazuje, że należało do wysokiego rangą oficera dowodzącego regimentem krasnoludzkich kuszników.

Przeciwnik atakujący stworzenie, które korzysta z tej pawęży ma utrudnienie w testach ataków dystansowych bronią.

 

Większa pawęż ochrony przed pociskami

tarcza, legendarna

Na tej pawęży znajduje się wizerunek pięści zakutej w żelazną rękawicę, która trzyma złamany bełt otoczony błyskawicą. Możliwe, że niegdyś jej właścicielem był potężny mistyczny rycerz.

Przeciwnik atakujący stworzenie, które korzysta z tej pawęży ma utrudnienie w testach ataków dystansowych bronią oraz atakami magicznymi. Zapewnia niepodatność na magiczny pocisk.

 

Pawęż przyciągania pocisków +1

tarcza, rzadka, przeklęta

Na tej pawęży znajduje się malowidło przedstawiające kołczan pełen bełtów lub strzał. Niewykluczone, że kiedyś używał jej giermek pomagający swemu mistrzowi i osłaniający go przed wrogim ostrzałem. 

Chociaż broniące się tą tarczą stworzenie zyskuje dodatkową premię + 1 do KP, jednak testy ataków dystansowych wymierzonych w stworzenie dzierżące tę tarczę są wykonywane z ułatwieniem. Z uwagi na to, że ten przedmiot jest przeklęty, więc stworzenie, aby pozbyć się go i efektu klątwy musi poddać się efektowi zaklęcia zdjęcie klątwy (remove curse) lub podobnego czaru.

Pawęż

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tej notce?