czwartek, 18 listopada 2021

Morgenścień

Pewien gnomi konstruktor postanowił połączyć ze sobą morgensztern (wekierę), kiścień i bicz. W ten sposób powstał morgenścień, broń która miała zaskakiwać nietypowym zasięgiem i służyć do rozbrajania lub przewracania przeciwników. Jednak jak już to z gnomimi wynalazkami bywa, pojawiło się kilka "ale", które przekreślimy szanse powodzenia tego przedsięwzięcia.

Morgenścień na pierwszy rzut oka wygląda na standardowy morgensztern o nieco dłuższej rękojeści, na której znajduje się rzemienny uchwyt do powieszenia broni. W rękojeści znajduje metalowy pierścień (podkładka), którego zdjęcie (odczepienie) pozwala zwolnić ukryty w trzonku łańcuch i przekształcić tę broń w kiścień o większym niż standardowy zasięgu rażenia.

W założeniu miała być to broń dla piechurów z drugiej linii, którzy mieli z zaskoczenia rozbrajać lub przewracać przeciwników. Jednak mankamentem tego wynalazku okazało się to, że nad bijakiem (mniej lub bardziej kolczastą kulą) na dłuższym łańcuchu znacznie trudniej zapanować i władanie tą bronią przez nieprzeszkolonego wojaka, może się dla niego lub jego towarzyszy skończyć nabiciem paskudnego guza. Poza tym szanse na powalenie/rozbrojenie przeciwnika, nawet w rękach specjalne do tego przeszkolonych jednostek, okazały się niewielkie. Co gorsza, morgenścień okazał się bardziej skomplikowany i droższy w produkcji niż stara poczciwa długa włócznia czy jej bliskie krewne: halabarda i gizarma, co ostatecznie przekreśliło szanse na masową produkcję i zastosowanie tej broni na polu walki przez regularne wojska.

Niemniej do tej pory można natrafić ekscentrycznych awanturników, którzy korzystają z tej dość egzotycznej broni.

 

Morgenścień

Biegłość: Broń żołnierska (morgensztern i kiścień)

Obrażenia: 1k8 (obuchowe)

Właściwości: zasięg (reach)

Specjalne:

Morgensztern. Dopóki atakujący nie zdejmie blokady i nie zwolni łańcucha, broń należy traktować ja standardowy morgensztern. Zdjęcie blokady to akcja dodatkowej. Natomiast wciągnięcie łańcucha do rękojeści i zabezpieczenie przed samowolnym wysunięcie wymaga poświęcenia akcji dodatkowej.

Przewrócenie. Stworzenie krytycznie morgenścieniem musi wykonać  rzut obronny na Siłę  o ST (8 + premie z Siły i biegłości atakującego). W przypadku porażki w rzucie obronnym stworzenie zostaje powalone (prone) lub rozbrojone (decyduje atakujący). Jeśli atakujący ma wolną rękę może złapać przyciągniętą broń przeciwnika (wolna darmowa akcja) lub sprawić, aby znalazła się pod jego nogami (cel, aby ją podnieść musi wykonać test sporny Siły z atakującym).

Niesforna kula. Jeśli atakujący podczas testu ataku uzyska na kości naturalną "1", podczas walki morgenścieniem, wówczas należy przyjąć, że w ferworze walki trafił sam siebie. Dodatkowo musi wykonać rzut obronny na Kondycje o ST (8 + premie z Siły i biegłości atakującego). W przypadku porażki atakujący kończy swoją turę (nie może wykorzystać żadnych innych akcji) i nie może korzystać z reakcji do końca swojej następnej tury.

Cena: 25 sz.

PS: Inspiracją do napisania tej notki okazała się pierwsza edycja WFRP, która pomieszała kiścień z korbaczem i morgenszternem.

Dla jasności: korbacz to rodzaj bicza, morgensztern to rodzaj buławy o głowni o kulistym kształcie pokrytej kolcami, a kiścień to (kolczasta) kula na łańcuchu (rzemieniu) przymocowana do trzonka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tej notce?