sobota, 16 lipca 2022

Odachi

Według księgi rekordów Guinessa najdłuższy miecz na świecie powstał w 2011 r. w Fudżajrze (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i mierzył 14,93 m, jednak poza funkcjami ozdobnymi nie było z niego żadnego pożytku (w fantastycznych światach mogliby co najwyżej używać olbrzymi). Natomiast w tej notce przybliżę Odachi, bardzo długi miecz samurajski.

Odachi w tłumaczeniu na polski oznacza po prostu wielki miecz. Jego ostrze mierzyło ponad 90 cm, a miecz ważył przynajmniej ok. 2,2 kg. Najdłuższe zachowane odachi mierzy 377 cm (w tym samo ostrze 226,7 cm) i waży 14,5 kg. Zostało ono wykute przez mistrza kowalskiego Norimitsu Osafune w 1447 roku. Obecnie można podziwiać je w shintistycznej świątyni Yahiko jinja w prefekturze Niigata. Według legend tym ostrzem miał władać olbrzym, jednak w rzeczywistości była to broń ceremonialna.

Wykuwanie odachi było wyjątkowo trudne (i zarazem kosztowny) ze względu na ogromne rozmiary ostrza, ponieważ im dłuższa była głownia tym trudniej było utrzymać ją w temperaturze pozwalającej na kucie i hartowanie. Wymagało to znacznie większych palenisk i zbiorników do hartowania, a w samym procesie brał udział cały zespół ludzi. Z racji swoich rozmiarów głownię polerowało się w inny sposób − musiała być najpierw unieruchomiona, a następnie szlifowana (mniejsze ostrza były po prostu obrabiane na nieruchomych kamieniach szlifierskich).

Odachi stało się popularne w okresie Kamakura (XII-XIV wiek), co było związane ze wzrostem znaczenia piechoty, która poza naginatami (japoński odpowiedni glewii). Po odachi sięgali ci, którzy chcieli dowieść swojej wartości bojowej. Szczyt popularności tej broni przypadł na okres Nanboku-cho, czyli II połowę XIV wieku. Później odachi zaczęło tracić na znaczeniu, nie tylko ze względu na swoją nieporęczność, ale przede wszystkim na upowszechnienie się włóczni, a następnie broni palnej. Odachi zostało wyparte przez krótsze miecze.

Ze względu na swoje rozmiary odachi nie można było nosić u boku. Część wojowników nosiła je na plecach, co jednak utrudniało szybkie dobycie go. Czasem miecz nosił sługa lub pomagał w jego wyciągnięciu.

Walka odachi polegała przede wszystkim na wykorzystaniu jego rozmiarów i masy do wyprowadzenia potężnych ciosów z góry. Były efektywnie wykorzystywane przeciwko kawalerii.

Odachi używano nie tylko jako broni na polu bitwy, ale również jako:

  • podarków dla świątyń, które później były wykorzystywane w religijnych rytuałach,
  • symbolu armii − odachi mogło być odpowiednikiem sztandaru, a ponadto broń takich rozmiarów była wystawiana na polu walki w celu wystraszenia przeciwnika;
  • pokazu umiejętności kowala, a także zamożności właściciela broni.

 ***

Najemnicy, którzy zaciągnęli się do pracy przy karawanach z dalekiego Kara-Tur mieli okazję zobaczyć na własne oczy uzbrojonych w ciężkie dwuręczne miecze samurajów rozpłatujących na kawałeczki bandytów na tyle głupich by połaszczyć się na dobrze strzeżonych kupców z dalekiego wschodu. Co ciekawe, niektórzy ruszali do walki mając pod ręką sztylet, który później dzięki swoim magicznym zdolnościom przemieniali w ogromne ostrze. Przy okazji wielokrotnie słyszeli legendy o bezimiennym wojowniku, który z niesamowitą gracją i szybkością posługiwał się niezwykle lekkim srebrnym odachi walcząc z hordami nieumarłych.

 

Odachi

Biegłość: Broń żołnierska (miecz dwuręczny)

Obrażenia: 2k8 (cięte)

Właściwości: ciężki (heavy), dalekosiężny (reach), dwuręczny (two-handed)

Specjalne:

Powolny. Stworzenie walczące odachi nie może używać reakcji. Dodatkowo, jeśli Siła stworzenia jest niższa niż 16 to wykonuje testy ataku z utrudnieniem.

Potężny krytyk. W przypadku trafienia krytycznego odachi zadaje dodatkowe 1k8 obrażeń.

 

Odachi szybkości

(legendarna, wymaga zestrojenia)

Ten srebrny dwuręczny miecz samurajski o imponujących rozmiarach jest zaskakująco lekki i szybki w wyprowadzaniu ataków. Jego tajemnica tkwi w tym, że zaklęto w nim duszę srebrnego smoka.

Biegłość: Broń żołnierska (miecz dwuręczny)

Obrażenia: 2k8 (cięte)

Właściwości: ciężki (heavy), dalekosiężny (reach), dwuręczny (two-handed)

Specjalne:

Umagicznienie. Broń zapewnia premię + 2 do testów ataku i obrażeń.

Szybkość. Atakujący może wykorzystać akcję dodatkową do wykonania kolejnego ataku (jednak w przypadku trafienia nie dolicza premii z Siły do obrażeń). Dodatkowo broń nie ma właściwości powolny, więc stworzenie nią władające może używać reakcji i wykonuje testów ataku z utrudnieniem jeśli jego Siła wynosi mniej niż 16.

Potężny krytyk. W przypadku trafienia krytycznego odachi zadaje dodatkowe 1k8 obrażeń.

Smocze dziedzictwo. Stworzenie zestrojone z tą bronią zyskuje odporność na obrażenia od zimna i potrafi posługiwać się językiem smocznym.

 

Zew odachi

Przemiany, 1. krąg

Klasy: paladyn, wojownik (mistyczny rycerz)

Czas rzucania: 1 akcja dodatkowa

Zasięg: dotyk

Komponenty: W, M (sztylet, krótki miecz, długi miecz lub inna podobna broń jednoręczna)

Czas trwania: 1 godzina

Po rzuceniu tego zaklęcia na niemagiczną broń przybiera ona rozmiary i właściwości odachi (poza ciężkością i powolnością − zachowuje wagę zaczarowanej broni). Jeśli stworzenie miało biegłość w zaczarowywanej broni, to ma ją również w wezwanym odachi. Zaklęcie skaluje wielkość odachi i zadawane przez nie obrażenia do rozmiaru czarującego: małe stworzenia − 2k6 obrażeń, średnie − 2k8, duże − 2k10, etc (analogicznie skalowane są obrażenia w przypadku potężnego krytyka, odpowiednio: 1k6, 1k8, 1k10, etc). Na czas trwania czaru broń staje się magiczna (jednak nie zapewnia dodatkowych premii do ataku i obrażeń).

 Na wyższych kręgach. Jeśli rzucasz ten czar wykorzystując komórkę: 2. kręgu broń uzyskuje premię +1 do ataku i obrażeń, 3. kręgu − +2 lub 4. kręgu − +3. 

Ōdachi Norimitsu

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co sądzisz o tej notce?